Συναγερμός για αγνοούμενο άνδρα στον Αχελώο.
Σε εξέλιξη βρίσκεται επιχείρηση για τον εντοπισμό ενός ατόμου που αγνοείται στον ποταμό Αχελώο στην περιοχή του Μεσολογγίου.
Σύμφωνα με πληροφορίες, το περιστατικό έχει δηλωθεί ως εξαφάνιση. Μία παρέα με καταγωγή από το Νεπάλ πήγε για βόλτα στις όχθες του Αχελώου και κάποιοι άρχισαν να ψαρεύουν.
Ένας άνδρας, όπως κατέθεσε η σύζυγός του στην ΕΛ.ΑΣ. έκανε βουτιά και παρασύρθηκε από τα νερά. Ένας άλλος μάρτυρας υποστηρίζει πως τον είδε να κουνάει τα χέρια μέσα στο νερό.
Σε εξέλιξη επιχείρηση για τον εντοπισμό αγνοούμενου στον ποταμό Αχελώο στο Μεσολόγγι. Επιχειρούν 6 #πυροσβέστες με 2 οχήματα και μεταβαίνει η ομάδα Σ.μη.Ε.Α. της Δυτικής Ελλάδας και η ομάδα ορμητικών νερών της 6ης Ε.Μ.Α.Κ. ως συνδρομή στην ΕΛ.ΑΣ.
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) January 27, 2024
Η Πυροσβεστική Υπηρεσία ενημερώθηκε από την ΕΛ.ΑΣ. για το περιστατικό και, σύμφωνα με πληροφορίες, ο επικεφαλής ζήτησε από τον υπεύθυνο του φράγματος να κόψει τη ροή ώστε να πέσει η στάθμη του νερού και να διευκολυνθούν οι έρευνες.
Ταυτόχρονα, η αστυνομία λαμβάνει καταθέσεις προκειμένου να διαπιστωθεί τι ακριβώς έχει συμβεί.