Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024

Περιστέρι – Προμηθέας 92-94: Σαν να ήταν τελικός!

Share

Περιστέρι – Προμηθέας 92-94

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης και επικράτησε με σκορ 94-92 (82-82 κ.αγ.) του Περιστερίου εκτός έδρας σε μια αναμέτρηση με πολύ πάθος, ένταση σαν να ήταν… τελικός των play off, αν και όλα έχουν κριθεί στο Top 6 της Basket League.

Οι Πατρινοί με πολύ καλή ευστοχία από την περιφέρεια με τους Ρέινολντς και Χάμιλτον να σκοράρουν κατάφεραν να προηγηθούν με 17 πόντους διαφορά (20-37 στο 11’).

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα όμως με τον Ρένφρο να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, αλλά και τον Ράγκλαντ να σκοράρει και να οργανώνει το Περιστέρι ισοφάρισε σε 43-43 στο 18’ και το παιχνίδι πήρε πάλι… φωτιά!

Και πάλι όμως ο Προμηθέας… πάτησε το γκάζι με τον Χέιλ να αναλαμβάνει δράση, πέρασε ξανά μπροστά με 45-59 στο 25’, αλλά για μια ακόμα φορά οι Περιστεριώτες αντέδρασαν!

Μάλιστα με κάρφωμα του Τόμπσον πέρασαν και μπροστά στο σκορ (73-72 στο 36’).

Ο Χάμιλτον στα 1.12’’ με τρομερό τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 76-78, ενώ ο Ράγκλαντ ισοφάρισε με δίποντο στα 40’’ και ο Χέιλ με βολές στα 24’’ έκανε το 78-80.

Μετά το τάιμ άουτ του Βασίλη Σπανούλη ο Ράγκλαντ στα 20’’ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι (81-80)!

Στα 13’’ ο Χέιλ αστόχησε σε δίποντο και δύο δεύτερα αργότερα ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές με τον Ντάνγκουμπιτς να… χαστουκίζει τη μπάλα κι εκείνη να πηγαίνει στον Ουίλιαμς.

Εκείνος στα 9’’ είχε ½ βολές (82-80 και ο Ετσενίκε στην εκπνοή ισοφάρισε σε 82-82 με το ματς να πηγαίνει στην παράταση!

Στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου το Περιστέρι προηγήθηκε με 86-82, αλλά εκεί πήρε το… όπλο του ο Χάντερ Χέιλ και με δίποντα, τρίποντα, γκολ φάουλ οδήγησε τους «πορτοκαλί» στην επικράτηση με το τελικό 92-94 με τον Κασελάκη μάλιστα στην εκπνοή μετά από εσκεμμένα άστοχη βολή του Ράγκλαντ, να αστοχεί σε τρίποντο!
Τα δεκάλεπτα: 20-35, 43-51, 57-68, 82-82 (κ.αγ.), 92-94.

Πηγή: ΤΟ ΦΩΣ