Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2024

ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 3-2 (Highlights): Δύσκολη η «ασπρόμαυρη» επικράτηση

Share

ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 3-2

Μ’ ένα γεμάτο από 5 γκολ, τρία πέναλτι, ισάριθμα δοκάρια και πολλές συγκινήσεις συνδυάστηκε η πρεμιέρα των ΠΑΟΚ και Πανσερραϊκού στην Super League που βρήκε νικητή των «δικέφαλο του βορρά» με το χορταστικό 3-2 που ήρθε κατόπιν ανατροπής!

Έτσι διασκέδασε, εν μέρει τις εντυπώσεις για τον μεσοβδομαδιάτικο αποκλεισμό της από το Champions League η ομάδα του Λουτσέσκου

Με επτά αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Μάλμε κι ενόψει εκείνου που ακολουθεί στο ίδιο γήπεδο με την Σάμροκ Ρόβερς ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Κωνσταντέλλια να βλέπει το σουτ του να εξουδετερώνεται από τον Γκουγκελασβίλι. Τρία λεπτά μετά ο (ντεμπιτάντ) Τσιφτσής απέκρουσε φάουλ του Τομάς.

Όμως τα «λιοντάρια» του Γρηγορίου μετά το τέταρτο ισορρόπησαν και προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπετανκόρ (31′) αφού ο Σαλαζάρ εξέθεσε τον Βιεϊρίνια.

Ωστόσο προβάδισμα των φιλοξενούμενων κράτησε τέσσερα λεπτά με την ισοφάριση να έρχεται με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ τον Σβαμπ που αξιοποίησε αχρείαστο μαρκάρισμα του Πεταυράκη στον Κεντζι.

Στο 42′ ο «δικέφαλος του βορρά» είχε δοκάρι σε κεφάλια του Τσάλοφ κι αφού στην εξέλιξη της φάσης ο Τομάς αστόχησε σε τετ α τετ ενώ είχε και κεφαλιά στο δοκάρι (45+1′) η ομάδα του Λουτσέσκου πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Oζντόεφ με αριστερό γυριστό από το ύψος του πέναλτι μετά από κόρνερ του Ζίφκοβιτς έκανε το 2-1 ενώ πριν την ανάπαυλα πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ του ΠΑΟΚ για χέρι του Μπέργκστρομ (σε σουτ του Κωνσταντέλια) αναιρέθηκε μ’ επέβαση του VAR.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 49′ με τρομερή ατομική προσπάθεια κι εκτέλεση του Σαλαζάρ από κάθετη του Τομάς.

Highlights

H ισοφάριση έφερε ξανά τον ΠΑΟΚ στο προσκήνιο κι αφού ο Σoάρες είχε δοκάρι (57′) με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ανέκτησε το προβάδισμα με νέο πέναλτι του Σβαμπ που καταλογίστηκε (με παρέμβαση του VAR) για πάτημα του Λιάσου στον Τσάλοφ.

Ως το φινάλε οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν αλλά τα μακρινά σουτ του νομάς δεν βρήκαν στόχο.