Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024

OΦΗ-Παναιτωλικός 1-2: Νίκη για τα «καναρίνια»!

Share

Νίκη για τα «καναρίνια»!

Όπως και στους δύο αγώνες της κανονικής διάρκειας της σεζόν, ο Παναιτωλικός επιβλήθηκε και στον τρίτο, για τα play out, του ΟΦΗ!

Σ’ ένα ματς, τελευταίο της σεζόν για αμφότερους τους αντιπάλους, με μόνο διακύβευμα το γόητρο (αφού αμφότεροι είχαν ξεγνοιάσει νωρίς με τα της παραμονής) τα «καναρίνια» του Γιάννη Πετράκη επικράτησαν με 2-1, στο Ηράκλειο της ομάδας του Τραϊανού Δέλλα και τερμάτισαν ένατα στη βαθμολογία πάνω από τους (10ους) Κρητικούς!

Το σκορ άνοιξε στο 6ολεπτό, όταν ο (κρητικής καταγωγής) Νίκος Καρέλης μ’ απίθανο βολ πλανέ αξιοποίησε σέντρα του Φεντερίκο Ντουάρτε από τα αριστερά, στην πρώτη φάση του ματς!

Τα «καναρίνια» συνέχισαν ν’ απειλούν, αλλά, προϊόντος του χρόνου και ειδικά με το μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και στο 33’ άγγιξαν στην ισοφάριση, αλλά, φαλτσαριστό, αριστερό, σουτ του Ισέκα, από δεξιά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι!

Έτσι, το ημίχρονο βγήκε στο 0-1, αλλά έμεινε… 40 δεύτερα μόνο στην επανάληψη αφού ο Μπουζούκης από γύρισμα του Χατζηθεωδορίδη, με αριστερό σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-2!

Οι γηπεδούχοι που (ξαν)άργησαν να μπουν στο ματς είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τσάβες να βγάζει πλασέ του Τοράλ στην κλειστή του γωνία (63’), αλλά στο 65’ μείωσαν με τον Aποστολάκη (2ο γκολ στην σεζόν) να σκοράρει από κάθετη του Τοράλ, η οποία πέρασε μέσα από το αντίπαλο κεντρικό δίδυμο!

Οι Ηρακλειώτες το πάλεψαν μέχρι τέλους για να βρουν την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν κι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τις διακοπές τους.