Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024

Μπάσκετ Α2 Εθνική: Σπουδαία νίκη του Κοροίβου

Share

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε ο Κόροιβος το Σάββατο 4-2-2023 στο Κλειστό Ήλιδας. Κατάφερε να κερδίσει την ομάδα του Ψυχικού με σκορ 85-72.

Ο αγώνας αυτός διεξήχθη στα πλαίσια του β’ γύρου της “Elite League Ερρίκος Ντυνάν”.

Μια σπουδαία νίκη

Πολύ καλός ο Κόροιβος εξαρχής, πήρε προβάδισμα και το κρατούσε συνεχώς.

Κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 24-18 ενώ στο δεύτερο κι ειδικά στα τέλη του αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, σε +13 στο σκορ (43-30).

Ξεκίνησε πολύ καλά και στο δεύτερο ημίχρονο.

Και παρά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων για αντίδραση, η ηλειακή ομάδα έφτασε και στο +18 με 56-38 στα 3’30” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το οποίο κι έκλεισε με 60-46 μπροστά στο σκορ τον Κόροιβο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος εμφανίστηκε δυνατός και ανταπεξήλθε στην ύστατη προσπάθεια του Ψυχικού να αντιδράσει.

Μάλιστα, στη συνέχεια έφτασε και στο +20 διαφορά με 76-56 στα 3’26” πριν το τέλος του αγώνα.

Στο φινάλε του αγώνα το Ψυχικό, μείωσε ενώ προσπάθησε και να ρίξει τη διαφορά κάτω κι από το +10 που είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο (97-87).

Αυτό θα ήταν χρήσιμο σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος του πρωταθλήματος.

Δεν το κατάφερε και πλέον σε αυτήν την περίπτωση υπερισχύει ο Κόροιβος.

Σπουδαία νίκη για τον Κόροιβο

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-30 (ημίχρ.), 60-46, 85-72

Κόροιβος Αμαλιάδας: Λιούις 18 (3), Νοέας 1, Καμάρας 15 (3), Ερμείδης 5 (1), Σιδηροηλίας 5 (1), Ιατρίδης 10, Μαστόρος 12, Μίτροβιτς 12 (1), Βύρλας 6

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 2, Κουκάς, Σεγκού 15 (1), Παπανικολάου 10, Αμβράζης 5, Μαλέλης 8, Παύλος 8 (2), Αθανασούλας 20 (4), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσόχλας, Οκεκουόγεν 4

Τα άλλα αποτελέσματα της 16ης μέρας

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ – Ερμής Σχηματαρίου 80-98
Παπάγου – Αίας Ευόσμου 77-65
Μαρούσι – Μεγαρίδα 76-69
Ηρακλής ΚΑΕ – Πανερυθραϊκός 76-87
Αμύντας – Τρίτων 105 – 101 (μετά από τρεις παρατάσεις!) – (77-77 καν. αγ., 86-86 α’ παρ., 95-95 β’ παρ.)
Καβάλα – Αγρίνιο Διεκόπη (έσπασε ο βραχίονας της μίας μπασκέτα στο “ζέσταμα” για το δεύτερο ημίχρονο, με σκορ ημιχρόνου 34-37)
Χαρίλαος Τρικούπης – Ελευθερούπολη (Κυριακή 5/2)

16. Καβάλα 16 (1-14)

– Αγώνα λιγότερο: Χαρίλαος Τρικούπης – Ελευθερούπολη (5/2), Ελευθερούπολη – Ερμής Σχηματαρίου (8/2) και Καβάλα – Αγρίνιο

– Ο Ηρακλής για την αρχική ποινή αφαίρεσης 3 βαθμών από τον αθλητικό δικαστή για παραλείψεις περί του κανονισμού αδειοδότησης, κέρδισε προσφυγή στο ΑΣΕΑΔ που αποφάσισε την ακύρωση της απόφασης και επιστροφή των βαθμών

Οι πρώτες οκτώ ομάδες μπαίνουν στα Πλέι οφ
Οι δύο τελευταίες υποβιβάζονται απευθείας
Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 παίζουν Play out (για δυο θέσεις παραμονής και δυο υποβιβασμού)