Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου 2024

Άλκμααρ – Άρης 2-1: Ικανοποιημένοι αν και ηττήθηκαν οι «κιτρινόμαυροι»

Share

Ικανοποιημένοι αν και ηττήθηκαν οι «κιτρινόμαυροι» καθώς ο Άρης γνώρισε την ήττα από την Άλκμααρ στο πρώτο του φιλικό της φετινής προετοιμασίας στο Ρότερνταμ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν 2-1 από την αντίπαλό τους, ωστόσο άφησαν καλές εντυπώσεις με την εμφάνισή τους ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν αρκετά απειλητική και δεν υπέπεσε σε πολλά λάθη, σε ένα παιχνίδι μάλιστα που παρατάχθηκε με αρκετές ελλείψεις.

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι μόλις στο 4’ αλλά ο Σαβέριο που ανέλαβε την εκτέλεση δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 21’ ήρθε το 1-0 της Άλκμααρ με το τέρμα που σημείωσε ο Μπουρμέστερ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στην ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα (28’) με τον Σαμόρα από ασίστ του Μοντόγια (1-1), αλλά στο 67’ η ολλανδική ομάδα πέτυχε το 2-1 με κεφαλιά του Πενέτρα από εκτέλεση φάουλ του Μπάζοερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, όσο κι αν προσπάθησε ο Άρης να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ είδε τις επιθετικές του προσπάθειες να περνούν ανεκμετάλλευτες και δεν απέφυγε τελικά την ήττα.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Βέλεθ (55’ Ρόουζ), Μπράμπετς, Φατόρε, Φεράρι, Ζουλ (69’ Πάβισιτς), Μοντόγια (90′ Μεμέτογλου), Γκαρθία (55’ Πάρντο), Φετφατζίδης (55’ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο (55’ Παναγίδης), Σαμόρα (75’ Μορόν).

Πηγή: ΤΟ ΦΩΣ